28 mar 2012

Jak rozpoznać i usunąc wykwity solne ze ściany ?

Dziwny szarawy nalot na ścianie – grzyb czy też wykwity solne jak to sprawdzić ? Jak one powstały i jak można je usunąć ?

Jak sprawdzić czy to wykwity solny czy grzyb ?

Wykwit solny łatwo pomylić z grzybem. Aby wykluczyć pomyłkę, wystarczy zeskrobać trochę nalotu ze ściany i zalać go wodą o temperaturze około 20°C. Jeżeli się całkowicie rozpuści jest pewne, że mamy do czynienia z solą.

Jak one powstały ?

Zasolenia powstają w wyniku wydostawania się na powierzchnię ściany rozpuszczonych w wodzie soli zawartych w zaprawie i cegle. Woda zawarta w roztworze soli odparowuje, a na powierzchni ściany zostają nieładne wykwity solne. Mogą one mieć różną barwę – od śnieżnobiałej, poprzez pomarańczową, czerwoną aż po ciemnoszarą. Mogą także przybierać różne formy, na przykład kolorowych nalotów lub krystalicznych narośli na ścianie.

Jak to usunąć ?

Sól krystalizująca się na powierzchni ściany niestety nie jest łatwa do usunięcia. Naloty będą powracać tak długo, jak długo ściana będzie wilgotna.
Należy zatem, jeśli to tylko możliwe, rozpocząć prace od usunięcia źródła zawilgocenia (może to być uszkodzenie izolacji poziomej, rynny lub rury spustowej, które należy naprawić). Dobrze byłoby także poczekać z wykończeniem powierzchni muru aż wyschnie. Można co prawda kupić i zastosować na mokrej ścianie preparaty do neutralizacji soli i likwidacji wykwitów. Nie jest to jednak najlepszy sposób, gdyż działają one powierzchniowo i mogą pomóc tylko doraźnie.
Osuszenie ściany trwa bardzo długo (nawet 4 lata), chyba że zastosuje się grzałki.
Dlatego jeśli nie uda nam się szybko osuszyć ściany, ratunkiem może być pokrycie jej tynkiem renowacyjnym. Wyklucza on powstawanie wykwitów solnych, co zapobiega zniszczeniu tynku pod wpływem soli pęczniejących podczas krystalizacji. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, prace trzeba rozpocząć od skucia istniejących tynków i oczyszczenia ściany.
Następnie nakłada się obrzutkę, a potem wierzchnią warstwę tynku renowacyjnego. Po jego wyschnięciu ściany można pomalować farbą silikatową albo pokryć mineralnym tynkiem dekoracyjnym.
Na rynku jest wiele tynków renowacyjnych: Ceresit CR 62 lub Ceresit CR 63 (Henkel Bautechnik), Thermoplan-GP11 (Schomburg), Botazit MS 20 (Botament Systembaustoffe), Cerinol-SP (Deitermann).

źródło obrazka : forumbudowlane.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz