Żeby negocjować cenę domu, musimy wcześniej poznać jego wady i zalety. Jak sprawdzić stan prawny i techniczny używanego domu, radziliśmy niedawno w Przewodniku Muratora (Murator 10/2001, s. 11).
Sprzedający na ogół zawyżają cenę, bo po pierwsze wiedzą, że będą musieli coś opuścić, a po drugie nie są obiektywni wobec własnej oferty. Tymczasem cenę dyktuje rynek. Dlatego musimy być dobrze zorientowani w cenach rynkowych nieruchomości.
Jak poznać rynek
Trzeba śledzić ogłoszenia prasowe, warto również szukać ofert w Internecie (choć w większości powtarzają się oferty z gazet, to można je posortować według zadanych kryteriów). Jednak w ten sposób dowiemy się głównie, jakie są ceny wywoławcze nieruchomości gotowych w danej chwili do sprzedania. Warto więc spędzić kilka weekendów na oglądaniu domów razem z agentami pośrednictwa, którzy mogą podzielić się informacjami o cenach transakcyjnych, które znają. Każmy oprowadzić się również po działkach niezabudowanych: znając ceny budowy domu pod klucz oferowane przez lokalnych deweloperów, będziemy w stanie obliczyć wartość „odtworzeniową” oferowanego domu wraz z działką.
Pamiętajmy, że nie trafimy na okazję, jeżeli nie będziemy na bieżąco znali oferty rynku.
Negocjować można nie tylko cenę nieruchomości, ale i walutę, termin płatności, wysokość zadatku (zaliczki), sposób zapłaty czy termin podpisania aktu notarialnego. Do tego trzeba się dobrze przygotować (nie zawsze można liczyć tu na pośrednika w obrocie nieruchomościami, bo on reprezentuje też interesy drugiej strony). Może w tym pomóc znajomość kilku podstawowych zasad:
- pamiętaj, że to ty masz pieniądze, których potrzebuje sprzedający – to on musi zabiegać o twoje względy,
- daj sprzedającemu do zrozumienia, że masz sporo pieniędzy, ale będziesz musiał podeprzeć się kredytem – to da ci naturalną pozycję wyjściową do „zbijania” ceny,
- na początku słuchaj, przyjmij raczej rolę ucznia niż eksperta – pomoże ci to poznać sprzedającego i kwestie, na których mu najbardziej zależy, być może to nie tylko cena, ale i czas – wtedy masz dużą szansę na obniżenie ceny,
- jeśli sprzedającemu nie zależy na czasie, to również możesz wykorzystać to na swoją korzyść
– próbuj wynegocjowaną cenę rozłożyć na raty i zarobić na odsetkach od lokat lub późniejszym zaciągnięciu kredytu (w takiej sytuacji konieczne będzie zawarcie notarialnej umowy przedwstępnej),
- pamiętaj o właściwych zachowaniach, abyś niechcący nie spowodował konfliktu: nie oceniaj sprzedającego („nie ma Pan pojęcia, jak buduje się domy”) i nie mów o nim, lecz o sobie (zamiast „jest Pan kłamczuchem”, powiedz „czuję się oszukany”),
- z biegiem czasu daj poznać sprzedającemu, że orientujesz się na rynku – nic tak nie studzi cenowych zapędów sprzedających jak informacja, że w pobliżu jest do sprzedania podobny dom za cenę x lub działka w cenie y, na której można zbudować taki sam dom, który kosztowałby z,
- nie ustępuj pierwszy w kwestiach dla ciebie kluczowych, a jeśli sprzedający zaproponuje negocjacje kwestii, do której jesteś zupełnie nieprzygotowany,
powiedz, że musisz się skonsultować z żoną (mężem), zanim podejmiesz decyzję,
- przygotuj sobie kilka gotowych zestawów propozycji warunkujących zawarcie porozumienia, na przykład: „notariusz to już mój problem, akceptuję Pana cenę za dom, ale za część działki wydzieloną na drogę daję pół ceny” albo „agent też na mój koszt, niech będzie moja krzywda”,
- przygotuj sobie „groźby”: „Pana ogłoszenie buja się w gazetach od trzech miesięcy, a jak nie sprzeda Pan domu do końca miesiąca, to nici z wycieczki do Indii” albo „złotówka w każdej chwili może się zdewaluować o 20%, a wtedy za oferowaną przeze mnie kwotę kupi Pan o 5000 zielonych mniej”. Uwaga: nie wyjeżdżaj z groźbą, jeśli masz tylko jedną – jest duża szansa, że sprzedający odpali czymś mocniejszym, więc jeśli nie masz czegoś na „rekontrę”, lepiej nie zaczynaj,
- dla własnego bezpieczeństwa nalegaj na to, aby podpisać umowę w wybranym przez ciebie terminie, u „twojego” notariusza. Pamiętaj, że na nieruchomość wykładasz być może oszczędności swojego życia i potrzebujesz całkowitej pewności, że sprzedający nie jest oszustem i nie sprzeda jednego dnia tej samej nieruchomości czterem osobom (co może zorganizować przeciętnie zdolny oszust). Przygotowanie druku umowy przedwstępnej czy też umówienie notariusza możesz „sprzedać” jako swoje poświęcenie i ustępstwo w zamian za jakieś ustępstwo sprzedającego,
- pamiętaj, że negocjując transakcję, czasem trudno określić, gdzie jest próg, którego nie powinieneś przekroczyć. Jest nim najlepsza alternatywa dla negocjowanego porozumienia: najciekawsza z innych nieruchomości, które możesz kupić, jeśli negocjacje z danym właścicielem się nie powiodą, albo... spędzenie kolejnego Bożego Narodzenia w dotychczasowym mieszkaniu.
Kiedy podpisać umowę
Gdy tylko uzgodnimy warunki kupna-sprzedaży domu, podpiszmy umowę przedwstępną. Da nam ona pewność, że sprzedający nie podniesie ceny z dnia na dzień albo że nie sprzeda „naszego” domu innemu, bogatszemu klientowi (w tej sytuacji przynajmniej dostaniemy ustaloną kwotę zadatku na „otarcie łez”). Czas między podpisaniem umowy przedwstępnej i ostatecznej może być potrzebny na zgromadzenie kompletu niezbędnych dokumentów, umówienie notariusza (który też potrzebuje kilku dni na ich sprawdzenie) czy wreszcie na załatwienie wypłaty kredytu bankowego.
Umowę przedwstępną strony transakcji mogą sporządzić same – na piśmie. Ważne jest, aby w umowie tej określić dane sprzedającego i kupującego, opis zbywanej nieruchomości, cenę, termin zawarcia umowy sprzedaży i wysokość zadatku, czyli kwoty, jaką kupujący wypłaci sprzedającemu.
Sporządzenie umowy przedwstępnej można też powierzyć notariuszowi. Umowa notarialna różni się od zwykłej, spisanej samodzielnie głównie tym, że daje gwarancję, że dom faktycznie zostanie nam sprzedany. Jeśli bowiem sprzedający wycofa się z transakcji, będziemy mogli ubiegać się przed sądem o zawarcie umowy przyrzeczonej (uwaga: pamiętajmy, że to samo uprawnienie przysługuje drugiej stronie w razie, gdy to my się rozmyślimy, a umowa przedwstępna jest notarialna).
Dzień dobry!
OdpowiedzUsuńMy właśnie oglądamy mieszkania sprzedaż kraków jest moim rodzinnym miastem do którego zamierzamy w najbliższych latach powrócić na stałe i zakupić w końcu swój własny kącik.
My z mężem zdecydowaliśmy się na kupno domu według tego projektu https://pracownia-projekty.dom.pl/hp_silver_twins_b_ce.htm i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że było warto. Swoje kosztował, jednak jest on bardzo funkcjonalny oraz posiada wiele wolnych przestrzeni.
OdpowiedzUsuńJa z mężem także już niedługo będę kupowała nasz własny dom. Czekam jedynie na najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego. Dzięki pomocy doradcy kredytowego z Twojego-Kredytu(na tej stronie www znajdziecie więcej szczegółów) uda nam się prawdopodobnie już niedługo otrzymać pieniądze a następnie jedziemy po nasz wymarzony dom. Jest już wybrany, 120 metrów powierzchni, piękny ogród, cicha okolica. Nie możemy się już doczekać.
OdpowiedzUsuńJa chętnie poznałabym temat, jak negocjować w przypadku kupna mieszkania od dewelopera. Od jakiegoś czasu szukamy miejsca idealnego dla siebie i niestety jest to trochę trudne, bo ofert sporo, a nie ma tej idealnej. Najbardziej jednak ze wszystkim ofert, które widzieliśmy przekonuje nas Wrocław i deweloper https://vantage-sa.pl/atrakcyjne-nieruchomosci-wroclaw/
OdpowiedzUsuńMam jedną radę, podchodźmy z chłodną głową do negocjacji. Jeżeli pokazemy sprzedającemu, że bardzo nam zależy na domu to nie będzie on skłonny do schodzenia z ceny. Kolejna ważna kwestia to zorganizowanie odpowiedniej kwoty, pomóc może firma taka jak https://gotowkanajuz.pl/ która oferuje kredyty na dogodnych warunkach do spłaty.
OdpowiedzUsuńMy wynegocjowaliśmy świetną cenę, ponieważ okazało się, że mieszkanie, które kupujemy jest do dość dużego remontu. Za zaoszczędzone pieniądze kupimy potrzebne rzeczy na stronie https://www.interblue.pl/ bo tam udało znaleźć się ich dużo w jednym miejscu.
OdpowiedzUsuńBardzo konkretnie napisane. Super artykuł.
OdpowiedzUsuńJa na całe szczęście nie musiałem negocjować, gdyż cenę którą uzyskałem przy kupnie mieszkania była bardzo atrakcyjna. Nawet w myśl https://www.eurostyl.com.pl/blog/kupno-mieszkania-za-gotowke-jak-wygladaja-najwazniejsze-formalnosci kupowałem mieszkanie za gotówkę więc wszystko odbyło się szybko.
OdpowiedzUsuńBardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńŚwietna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńŚwietna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńSolidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.
OdpowiedzUsuńŚwietnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.
OdpowiedzUsuńTak naprawdę ja nie negocjowałem gdyż podjąłem decyzję, że samodzielnie będę budował nasz dom. Na samym początku zwróciłem się do firmy https://zarzycki-konstrukcje.pl/ aby wykonała dla mnie projekt mojego domu. Oczywiście wszystko wyszło super.
OdpowiedzUsuńZ tego, co wiem ta firma prowadzi rekrutację pracowników na budowę w Polsce i Europie – warto zajrzeć na stronę, tym bardziej, jeśli interesuje was praca na budowie w woj. kujawsko-pomorskie!
OdpowiedzUsuńTo zależy co chcemy sprzedać. Jeśli jest to nieruchomość, to mimo wszystko polecam współpracę z https://www.ikarnieruchomosci.pl/ Nie zawiedziecie się.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńWybór mieszkania od profesjonalnego biura nieruchomości znacznie ułatwia sprawę. Agent pomógł mi w załatwieniu formalności i odpowiedział na wszystkie nurtujące mnie pytanie.
OdpowiedzUsuńhttps://www.trinityhouse.com.pl/biuro-nieruchomosci-bialoleka/
Jeśli zastanawiacie się czy lepiej kupić własne mieszkanie czy wynajmować to ten artykuł https://finansowymagazyn.pl/mieszkanie-z-kredytu-czy-jednak-wynajem-co-sie-oplaca/ może wam pomóc w podjęciu decyzji. My póki co wynajmujemy, ale chcemy w przyszłości wybudowac dom.
OdpowiedzUsuńPoznaj też koniecznie stan faktyczny kupowanej przez siebie nieruchomości. Może Ci pomóc w tym zadaniu rzeczoznawca budowlany. Tutaj znajdziesz kontakt do dr inż. Przemysława Stawiarskiego: https://bieglyrzeczoznawca.pl/kontakt.php .
OdpowiedzUsuńJednym z największych wyzwań dla przemysłu jest spełnienie wymogów środowiskowych bez kompromisów w zakresie efektywności operacyjnej. Profesjonaliści z https://eco-expert.eu/ są wyposażeni w wiedzę i narzędzia, które pozwalają na optymalizację procesów z poszanowaniem środowiska. Ich usługi analiz środowiskowych są kluczowe dla firm, które chcą nie tylko spełniać, ale i przewyższać normy ekologiczne.
OdpowiedzUsuńZnalezienie złotego środka przy negocjacjach to klucz, a wiedza o realnych cenach transakcyjnych faktycznie daje mocny punkt wyjścia. Często wydaje się, że cena wywoławcza to ostateczność, a tu okazuje się, że jest wiele aspektów do wynegocjowania, nie tylko sam koszt nieruchomości.
OdpowiedzUsuń____________
https://monteestate.com/pl/
Bardzo pomocny wpis dla osób planujących negocjacje przy zakupie domu, zawierający praktyczne wskazówki, które mogą pomóc w uzyskaniu korzystniejszej ceny. Autor pokazuje, jak przygotowanie i znajomość rynku mogą znacznie poprawić pozycję negocjacyjną kupującego.
OdpowiedzUsuńhttps://qualitythatching.co.uk