23 lis 2011

Budowa altany ogrodowej krok po kroku + wypis materiałów do budowy
W altance można schować się przed upałem, zapewni ona również schronienie, gdy podczas grillowania złapie nas letnia ulewa. Żeby móc w pełni korzystać z zalet altanki, trzeba zadbać o to, by miała solidne podłoże.
Postawienie samej altanki to nie problem. Można kupić gotową, wykonaną z drewna, i zmontować według instrukcji lub zbudować własną
Przykład altanki 4 x 3m

Wypis materiałów

Konstrukcja pod gonty papowe lub blachę
Słupy 9 x 9 cm
Belka na której wspierają się krokwie 10 x 5 cm
Krokwie 8 x 5 cm
Dach wsparty na 12 slupach
Konstrukcja pod dachówkę to
Słupy 12 x 12 cm
Murłaty 15 x 10 cm
Krokwie 10 x 10 cm

Budowa krok po kroku :


Słupy wbija się w ziemie a słupy(drugie z wypisu ) przytwiedza śrubami ( na wylot ) przez widoczne otwory. natomiast jeśli chciałbyś coś wspartego na czymś co nazwać można fundamentem to proponuję w miejscach gdzie mają być słupy wykopać doły ok.30x30x30 i po prostu wypełnić je betonem a na to dla zakotwienia słupów .

tu podobnie jak w przypadku poprzednim słupy mocujemy śrubami a same kotwy również śrubami do podłoża tj betonowego fundamentu.

nachylenie dachu 32-35 stopni
inny kształt dachu poza dwu spadowym i płaskim może być dach cztero spadowy lub okrągły ( lub jak kto woli w kształcie rozety ) co do kąta owego spadu to nie mniej niż 30 st. na a żeby altanka nie wyglądała jak piramida to napewno nie więcej niż 45 st.
Twoja altana ma mieć powierzchnię zabudowy ok. 25 m2 to aby połączyć estetykę i praktyczność dach powinien wystawać tak z 60-70 cm z każdej strony.


źródło obrazka : 123domki.pl

1 komentarz:

  1. Witam, mogę wam polecić trochę inne rozwiązanie, chodzi mi o namiot (pawilon) ogrodowy, całkiem fajne ma firma Dascomapny (www.dascompany.pl) Taki namiot jest w moim ogrodzie od kilku lat, ogromnym plusem jest szybki montaż, demontaż oraz to że w każdej chwili można go przenieść w inne miejsce :)

    OdpowiedzUsuń