23 lis 2011

Fundament pod altane ogrodową - krok po kroku przygotowanie oraz wykonanie




Solidny fundament pod altane ogrodowa to podstawa niezależnie na to z jakiego materiału mamy zamiar ją zbudować .Fundament pod altane nie musi być głęboki wystarczającą głębokością będzie 50-60 cm.
Przed przystąpieniem do wykonania fundamentów i posadzki należy zapoznać się z instrukcją montażu altany i na odpowiednim etapie prac budowlanych zamontować elementy, które będą służyć do jej posadowienia.
Przygotowanie oraz opis zalewania fundamentu
Z miejsca, gdzie chcemy wybudować altanę należy najpierw zebrać wierzchnią warstwę urodzajnej ziemi. Następnie wykonujemy wykop pod fundament po obrysie przyszłej altany i układamy szalunek z desek (deski powinny wystawać około 10 cm powyżej planowanego poziomu fundamentów). Teraz układamy zbrojenie z prętów – na przykład o przekroju 8 mm i wlewamy beton. Możemy go przygotować samodzielnie (dla polepszenia właściwości betonu warto dodać do niego plastyfikator – Emulsję Budowlaną Atlas) lub użyć gotowych produktów dostępnych na rynku, np. Posadzki Cementowej Atlas. To drugie rozwiązanie jest wygodniejsze i znacznie skraca czas pracy.
Następnego dnia, po związaniu betonu, wyjmujemy deski od wewnętrznej strony fundamentów. Przestrzeń pomiędzy powstałymi ściankami fundamentowymi wypełniamy żwirem lub gruzem i wylewamy na to chudy beton. Uzyskany poziom wylewki powinien znaleźć się na równi ze ściankami fundamentowymi. Gdy beton wyschnie, na całości układamy folię budowlaną jako materiał izolacyjny, a na nią siatkę z prętów zbrojeniowych na podkładkach dystansowych (można je kupić w sklepach budowlanych). Na tak przygotowane podłoże wylewamy Posadzkę Cementową Atlas. Deski szalunkowe, pozostawione na zewnętrznych stronach fundamentów, będą stanowiły ograniczenie dla wykonywanej płyty i nie pozwolą na wylanie się zaprawy poza obrys fundamentów.


Wykończenie posadzki pod altane.


Po wcześniej wykonanych pracach możemy przystąpić do wykończenia posadzki altany. Odpowiednie do tego celu są płytki gresowe. Gres jest wyjątkowo trwałym materiałem, twardym, odpornym na ścieranie i zmywanie. Na zewnątrz należy stosować płytki antypoślizgowe, z gresu nieszkliwionego i niepolerowanego. Wysoka odporność i trwałość gresu niesie ze sobą pewne ograniczenie – płytek nie wolno przyklejać na zwykły klej cienkowarstwowy, wymagają specjalnej zaprawy o zwiększonej przyczepności. Do tego celu doskonale nadają się zaprawy z linii Atlas PROgres. Najlepszą z nich jest Atlas PROgres Mega, dzięki której okładzina zostanie trwale i mocno zespolona z podłożem, nawet w najtrudniejszych warunkach eksploatacji. Klej posiada również zwiększony zakres grubości stosowania – od 4 do 20 mm.

Postawienie  altany nie jest problemem. Można na przykład kupić gotową, wykonaną z drewna i samodzielnie zmontować zgodnie z załączoną instrukcją.


Źródło obrazka : budujemydom.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz