31 paź 2011

Przebudowa domu podciąg. Co to jest podciąg




Planujecie przebudowę domu. Chcielibyście  połączyć kuchnię z pokojem dziennym, powiększyć hol wejściowy. Niestety, ściany, które je ogradzają, są przegrodami nośnymi, więc nie można ich po prostu zburzyć. Podobno w takich przypadkach zamiast całej ściany można zrobić podciąg. Co to jest i czy rzeczywiście jest konieczny? Czy będzie widoczny pod sufitem pomieszczenia?




Podciąg  to nośna belka konstrukcyjna, która zastępuje fragment ściany i przenosi obciążenia od opierających się o nią belek stropowych czy pozostawionych górnych części ścian. Podciąg jest konieczny w przypadku ścian nośnych. Nie każda rozbiórka lub wyburzenie ściany wymaga jego wykonania. W ścianach działowych, które niosą jedynie własny ciężar, można czasami zrezygnować z belki wzmacniającej – wtedy, kiedy siła wiązań między elementami ściany nad planowanym otworem wystarczy, aby ją utrzymać. Podciąg wymaga dwustronnego oparcia na solidnych podporach – ścianach, słupach lub innych podciągach. Głębokość oparcia zależy od rozpiętości belki podciągu, szerokości i rodzaju materiału, z jakiego jest zrobiony. W zależności od konstrukcji domu stosuje się podciągi drewniane, stalowe lub żelbetowe. Podciągi drewniane muszą być dość grube, wysokie i opierać się na podporach długością przynajmniej 25 cm. Ładnie za to wyglądają odsłonięte, więc sprawdzają się w domach drewnianych nie tylko jako element nośny, ale też dekoracyjny. Popularne na budowach podciągi żelbetowe, czyli betonowe zbrojone podłużnymi prętami, podczas remontu okazują się rozwiązaniem dość kłopotliwym. Dzieje się tak dlatego, że zanim uzyskają nośność, wymagają skonstruowania szalunków i związania mieszanki betonowej. W tym czasie elementy, które mają się oprzeć na podciągu, wymagają sztucznego podparcia osobną konstrukcją – drewnianą lub stalową. Podciągi żelbetowe są niezastąpione w przypadku dużych rozpiętości – przekraczających 7-8 metrów. Nadają się jednak tylko do domów o konstrukcji murowanej – muszą się oprzeć kilka centymetrów na ścianach lub żelbetowych słupach. Najłatwiejsze do osadzenia w istniejącej ścianie, którą chcemy wyburzyć, są podciągi stalowe. Opierają się na podporach kilka-kilkanaście centymetrów. Jeśli mają być otynkowane, należy je owinąć stalową siatką o małych oczkach, aby zapewnić przyczepność tynku. O ile zostaną odpowiednio zaprojektowane, można je także wyeksponować we wnętrzu.

1 komentarz:

  1. Ja jeszcze takich rzeczy nie planuję więc nie wiem czy będę w ogóle budował dom. Jestem szczęśliwy, że posiadam dwa mieszkania i jedno z nich mogę wynajmować. Nawet jak zapoznałem się z wpisem https://cuk.pl/porady/czy-warto-ubezpieczyc-mieszkanie-pod-wynajem to teraz już wiem czy takie mieszkanie wynajmowane warto jest ubezpieczać.

    OdpowiedzUsuń