1 lis 2011

Zasypywanie fundamentów - grunt przepuszczalny i nieprzepuszczalny




Zasypywanie fundamentów wydaje się czynnością bardzo prostą i podchodzimy do tego czasami zbyt luźno co . może mieć poważne następstwa. Rodzaj materiału zasypowego powinien być  starannie dobrany do rodzaju gruntu, drenażu opaskowego i poziomu wody gruntowej.

W przypadku gruntów spoistych (nieprzepuszczalnych) wykop można wypełnić zarówno materiałem spoistym, jak i niespoistym (żwirem). Żwir jest jednak dopuszczalny tylko wtedy, gdy wokół fundamentów rozprowadzony jest drenaż. Woda przesiąknie przez żwir i dostanie się do rur drenarskich, a gdyby ich nie było, zalałaby fundamenty. Pamiętajmy, że przy takim rodzaju zasypki rury drenarskie powinny być ułożone poniżej dolnej krawędzi ław fundamentowych. Jeśli rury nie są tak ulokowane, a do tego woda z drenażu nie ma ujścia do kanalizacji, zbiornika wodnego lub dobrze wykonanych studzienek chłonnych, które bez kłopotu odprowadzą ją w bezpieczne miejsce, lepiej nie robić zasypki niespoistej, tylko wypełnić wykop gruntem spoistym. Taka zasypka będzie też wymagana wówczas, gdy wokół domu nie ma drenażu. Do zasypywania używamy tu spoistego gruntu wydobytego wcześniej z wykopów. Ważne jest, aby go odpowiednio zagęścić (szczególnie wierzchnią warstwę). Jeżeli zasypka nie zostanie dokładnie zagęszczona, to w wykopie zacznie się gromadzić woda opadowa i stworzy się tak zwany basen, który zagrozi zawilgoceniem ścian fundamentowych. Grunt do zasypki nie powinien zawierać frakcji iłowych, które zwiększają swoją objętość pod wpływem wilgoci. Aby to w najprostszy sposób sprawdzić, wystarczy pozostawić go na kilka dni na słońcu. Po tym czasie dobry grunt powinien łatwo dać się rozkruszyć. Po zasypaniu fundamentów teren wokół budynku należy ukształtować ze spadkiem minimum 5% od strony ścian. Woda opadowa będzie wówczas spływać poza obrys domu i nie dojdzie do zalania fundamentów. Warto również pamiętać, że jeśli w trakcie robienia wykopu pod fundamenty (zanim jeszcze ułożymy na jego dnie warstwę chudego betonu), spadnie deszcz, zamieniając wykop w basen, to po odpompowaniu wody należy niezwłocznie usunąć rozmiękłą glinę do głębokości od 5 do 15 cm (w zależności od stopnia plastyczności gruntu). Po takich zabiegach trzeba od razu ułożyć warstwę chudego betonu, który zabezpieczy grunt przed ponownym rozmięknięciem.



W przypadku gdy mamy doczynienia z gryntami  niespoistymi  (przepuszczalnych), na przykład gliniastymi, do zasypania fundamentów również trzeba użyć materiałów niespoistych na przykład piasku lub żwiru. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego grunt rodzimy pochodzący właśnie z wykopu, pozbawiony humusu, czyli warstwy żyznej. Nie trzeba więc kupować żadnego kruszywa. Grunt taki należy układać w wykopie warstwami, odpowiednio go zagęszczając i pilnując, aby nie uszkodzić ewentualnej izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych bądź piwnicznych.

3 komentarze:

  1. Faktycznie to jest również bardzo ważna sprawa. Ja jestem także zdania, że gdy mamy na działce szambo i studnię to używajmy sprawdzonych urządzeń do obsługi. Ja je kupowałam w https://www.dostudni.pl/ i myślę, że wybrałam bardzo mądrze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety ja się na samej budowie nie znam i właśnie dlatego wolałam te prace zlecić profesjonalnej firmie. Wybrałam ofertę od https://www.wawerbud.pl/budowa-domu-sso/ i faktycznie niedługo mój dom będzie na etapie stanu surowego otwartego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli budynek posiada już fundamenty i konieczne jest ich wzmocnienie to takie zadanie może przejąć na siebie firma budowlana https://mikropal.pl/ . Wykorzystują mikropale w takich zleceniach, każdy projekt traktują priorytetowo, są w stanie pracować w każdych warunkach pogodowych i na każdym terenie.

    OdpowiedzUsuń