28 mar 2012

Z czego zrobic sciany fundamentowe. Czym różnią się cegły bloczki i pustaki ?



Na ścianach fundamentowych opiera się konstrukcja całego domu, dlatego materiały użyte do ich budowy muszą być wytrzymałe. Powinny też być mrozoodporne - ponieważ ściany z nich zbudowane narażone są na działanie niskiej temperatury, i mieć małą nasiąkliwość - gdyż na zagłębioną w gruncie ścianę działa wilgoć. Warto o tym pamiętać, dlatego że nie wszystkie materiały spełniają te wymagania.


Co to są ściany fundamentowe?

Ściany fundamentowe to element konstrukcyjny niepodpiwniczonego domu, który łączy ławy fundamentowe ze ścianami parteru. Ich zadaniem jest przenoszenie na fundament ciężaru ścian, stropów, dachu oraz wszystkich obciążeń działających na dom, a spowodowanych przez śnieg, wiatr czy obciążenia wynikające z jego użytkowania.

Czym się różnią cegły, bloczki i pustaki?

Cegły - mają niewielkie wymiary, obecnie to najczęściej 6,5 x 12 x 25 cm.

Bloczki - są większe od cegieł (najczęściej mają wymiary 14 x 25 x 38 cm). Co prawda szybciej się z nich muruje, ale są też cięższe niż cegły.

Pustaki - są równie duże jak bloczki (najczęściej mają wymiary 24 x 25 x 49 cm), ale mają otwory, dzięki temu są znacznie lżejsze.

Ściany murowane

Jest to rozwiązanie sprawdzone, mające wielowiekową tradycję. Nie tak dawno ściany fundamentowe budowano przede wszystkim z cegieł, czasem z kamienia. Teraz do ich wznoszenia stosuje się najczęściej pełne bloczki betonowe. Ściany fundamentowe można też wykonywać z betonu komórkowego lub pustaków ceramicznych czy betonowych, ale tylko takich, których producenci otrzymali na to aprobaty techniczne, i pod warunkiem, że będą one zabezpieczone szczelną izolacją przeciwwilgociową. Z bloczków betonowych i cegieł pełnych. Pełne bloczki betonowe mają znacznie większe wymiary niż cegły, a więc muruje się z nich o wiele szybciej. Natomiast jeśli chce się wznosić ściany fundamentowe z cegły pełnej, trzeba pamiętać, aby była to cegła klasy minimum 10. W obu wypadkach do murowania najlepiej stosować zaprawę cementową lub cementowo-wapienną marki co najmniej 50.

Z kamienia. Obecnie rzadko buduje się ściany fundamentowe z kamienia, częściej obkłada się nim ściany wykonane z innego materiału. Jednak aby wykorzystać dostępne w pobliżu budowy materiały i obniżyć koszty transportu, warto rozpatrzyć zastosowanie kamienia naturalnego.
Fundamenty z kamienia wyglądają szczególnie korzystnie w budynkach, które nawiązują stylem do architektury regionalnej. Z kamienia naturalnego można wykonywać także ławy fundamentowe, ściany piwnic, mury oporowe, podmurówki pod ogrodzenia czy elementy małej architektury.

Z betonu komórkowego i pustaków. Obecnie niektórzy producenci bloczków z betonu komórkowego oraz pustaków (ceramicznych i betonowych) otrzymali już aprobaty techniczne pozwalające na wznoszenie ścian fundamentowych z produkowanych przez nich wyrobów. Stosowanie tych materiałów wymaga jednak perfekcyjnego wykonania izolacji. Z doświadczenia wynika bowiem, że uzyskanie na budowie w pełni szczelnej i trwałej (na co najmniej 20 lat) izolacji przeciwwilgociowej jest bardzo trudne. Nawet jeśli stosujemy najnowsze technologie, warto pamiętać, że gdy powstanie jakakolwiek nieszczelność, woda z gruntu może zbierać się w otworach pustaków (lub porach betonu komórkowego) i zamarzając, zniszczyć fundament.

Ściany monolityczne

Mogą być betonowe lub żelbetowe, czyli z betonu zbrojonego stalowymi prętami. Często robi się je w domach jednorodzinnych, ponieważ są solidne i łatwe do wykonania sposobem gospodarczym. Poza tym potrzebne na nie materiały są tanie, więc jeśli się zbuduje ściany samodzielnie, to może się okazać, że jest to najtańsze rozwiązanie.

W deskowaniu tradycyjnym. Wykonanie deskowania (przygotowywanego najczęściej z desek) nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Podobnie jak ustawienie w nim ewentualnego zbrojenia i wypełnienie go przygotowanym na budowie betonem.

W deskowaniu traconym. Jest to bardzo prosty i wygodny sposób wznoszenia ścian fundamentowych. Pracochłonne w wykonaniu tradycyjne deskowanie zastępuje się w tym wypadku pustakami zasypowymi. Mają one charakterystyczne duże otwory. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym krawędziom na spodzie i wierzchu pustaka układa się je na sucho (bez użycia zaprawy). Czasami zbroi prętami, a następnie wypełnia mieszanką betonową.

źródło obrazka : www.solbet.pl

4 komentarze:

  1. Na dobrą sprawę ja takich rzeczy nie musiałam robić i jestem zadowolona, że mam już własne i nowe mieszkanie. Wybrałam ofertę od https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdynia.html i mogłam zamieszkać w mojej ukochanej Gdyni.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie ja jestem zdania, że sama budowa jest niezwykle ważna i jak najbardziej należy wykonać ją raz i dobrze. Także mogę każdemu polecić skorzystanie z usług firmy https://brukgarden.pl/ która w doskonały sposób wie jak zrobić prace brukarskie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie wszędzie takie postawienie fundamentów jest łatwe, często konieczne jest wykonanie szeregu prac geotechnicznych, zabezpieczenie osuwisk, szczególnie jeśli fundament ma stanąć blisko innego budynku. Takie zadanie najlepiej powierzyć fachowcom z https://mikropal.pl/ . Posiadają oni nie tylko odpowiednią wiedzę ale przede wszystkim profesjonalny sprzęt. Wykorzystują w swoich pracach mikropale.

    OdpowiedzUsuń